
Vil du være sikker på, at juleanden er mør og saftig? Så lav din andesteg i stegepose – og steg din andesteg dagen før – det gør det hele meget nemmere.
Start her med et par gode fif om planlægning, stegetid og temperatur. Det har givet andebegejstring jul efter jul her hos os.
Stegeposen har den praktiske fordel, at du ikke står med en fedtet ovn, når andestegen er færdig. Fedt og fond bliver i posen. Og kan glæde i maven i stedet for at give et større rengøringsjob i køkkenet.
Så here we go:
Tip no. 1: Steg din andesteg dagen før. Uden stress
Det var det med planlægning. Hvis det er for sent, så spring til tip no. 2. Hvis du har købt en frossen and, skal du også huske at tø den op i god tid. Læg den i køleskabet to dage før, du vil stege den – så hjælper den også med at holde køleskabet koldt så længe.
Men du gør livet meget lettere for dig selv, hvis du steger anden dagen i forvejen. Lad den køle lidt af, parter den, læg den i et fladt fad og sæt den koldt. Så er den klar til at blive varmet – med sprødt skind – når den skal serveres.
Du kan også lave sovsen færdig i forvejen. Så skal du bare varme and og sovs på dagen, og tro mig, det bliver anden ikke ringere af! Fordelen er, at du får bedre tid til at lave tilbehøret på dagen. Og der bliver tid til hygge. For det er vel også det, sådan en andesteg handler om.
Når du steger anden dagen før, slipper også for at stå med lidt køkkenstress og fumle med varmt andefedt og fond. Det kan pludselig blive noget af et cirkus på køkkenbordet (og på gulvet).
Tip no. 2: Steg din andesteg i stegepose
Der er måske lidt skåneærmer over det, men alligevel: Jeg laver altid and i stegepose. Det giver en saftig and og – nok så væsentligt – du slipper for andefedt i hele ovnen. Alt fedteriet bliver holdt inde i posen. Smart.
Gem endelig andefedtet. Det kan du bruge til at stege i senere eller til en gang confiteret andelår, fx.

Tip no. 3: Steg ikke din andesteg for varmt – og tag tid!
Min and bliver stegt ved 150 grader varmluft. Jeg bruner den ikke først – i stedet får den grill lige før spisetid. Se tip nr. 6 under opskriften. Hurtigt og effektivt.
Regn med 50 minutters stegetid pr. kg and.
Tilbehør til din andesteg
Server med fx hasselbackkartofler, ribsgelé og en julet rødkålssalat.
Eller gå klassisk med brunede kartofler, traditionel rødkål og måske en waldorfsalat.



Flere tips under opskriften … :-)
Perfekt, men uha jeg ku bruge udskære vejledning ;-)
Hej Kirsten, tak for din kommentar! Godt begyndt, som man siger – men ja, du har ret, den er så mør, så man skal være forsigtig med at flytte for meget rundt på den. Jeg har skrevet lidt om partering under opskriften, men måske ville det være nemmere med en video? Prøv på youtube – fx https://www.youtube.com/watch?v=3pg6NIAms58. Held og lykke – til jul, måske :-)
Kh Bodil
God opskrift! Jeg lavede and ud fra den hertil aften – og det fungerede bare :)
Kan man bruge samme opskrift til kalkun?
Tak Birgitte, dejligt at høre! Det er mange år siden, jeg har forsøgt med kalkun, men hvis du går efter at give den 45 minutter pr. kg ved samme temperatur – så kan det ikke gå helt galt. Lad mig høre, hvad du finder ud af, hvis du prøver :-) Kh Bodil
Kan vildand i stegepose også steges med varmluft og hvorlænge
Hej Jonna, det er et godt spørgsmål. Jeg er sikker på, du kan stege i stegepose, men jeg har ikke stegt vildand i mange år, så det bliver et skud. Under alle omstændigheder vil jeg anbefale at langtidsstege, måske helt ned omkring 130-140 grader. Bedste bud er 2,5 -3 timer, alt efter størrelse. Det er i hvert fald, hvad jeg kan se, andre anbefaler til en vildand på omkring 750 g. Håber den bliver god og mør! Kh Bodil
Hej :)
Er det varmluft eller almindelig ovn?
Bedste hilsner og god jul
Signe
Hej Signe, jeg bruger varmluft – og skynder mig at tilføje det i opskriften :-) Glædelig jul! Kh Bodil
Hvorfor bruge varmluft når du bruger stegepose.?
Ernst
Hej Ernst, jeg bruger varmluft til alt – når det lykkes. Og det gør det :-) Kh Bodil
Hvordan opbevarer du anden, hvis den steges dagen før? Parterer du den, lige efter, at den er stegt eller dagen efter?
Hej Astrid, tak for dit spørgsmål, som jeg nu nok svarer på for sent for denne gang. Jeg opbevarer typisk anden køligt (ved juletid er altanen god) – og parterer den først på dagen. Mest fordi det er svært at håndtere anden, når den kommer varm ud af ovnen. Der er ikke noget, der er rigtigt eller forkert, det er bare hvad der er praktisk. Håber din and blev god :-) Kh Bodil
Kan man stege 2 ænder på 2800 kg på engang i hver deres stegepose ?
Er det så samme tid som til en and man skal beregne ??
Hej Susanne, det er et rigtig godt spørgsmål. Du får lidt historie: Min mor var den første, der lavede en kogebog til varmluftsovne tilbage i – ja, måske 70-80’erne. Hun testede alt muligt rigtig mange gange. Så den kogebog gravede jeg frem. Og her står faktisk, at der kan være lidt tidsforskel på de korte bagetider, hvis du fylder ovnen (forskel på 1 og 3 plader småkager), men ikke de lange bagetider. Så jeg vil mene, at du kan regne med de 50 minutter pr. kg and (dvs. 140 minutter = 2 timer og 20) til dine to ænder. Held og lykke med dem. Kh Bodil
Skøn metode og jeg er ret høj over, at stykker slap skroget så smooth. Jeg ventede 1 1/2 time efter stegning med at ‘trække’ stykkerne af – hele, møre og velduftende.
Vi glæder os til i morgen 🫶🎄
Hej Guri, det er jeg virkelig glad for at høre! Jeg krydser fingre for en lige så smooth og saftig and i aften! Glædelig jul og kh Bodil
Hej Bodil
Kan du hjælpe med lidt oplysning om, anden først skal vende med brystsiden nedad i stegeposen og hvorlænge i givet fald? Det er jo lidt vanskeligt at vende anden inden i stegeposen, da der jo er prikket lufthuller i foroven i posen?
Ser at andre opskrifter skiver en ovntemperatur på 160 gr. varmluft med samme stegetider som du oplyser. Derfor vil jeg høre om en and på 2800 gr. ved 150 gr. varmluft i 2,5 time og derefter efterbruning, så er nok?
Glædelig jul til dig og dine kære🎄
Bh. Leif
Hej Leif, pyh, du fanger mig lige i dagens yoga :-D Jeg plejer ikke at vende anden undervejs, så er det problem løst ;-) Det lyder helt rigtigt som du skriver, 150 grader varmluft i 2,5 time til din and på 2800 g. Anden er nemmest at håndtere (partere), når den er kølet lidt af, så gerne stege den i lidt god tid. Held og lykke med den! Og glædelig jul! Kh Bodil
Jeg stegte 2 ænder i stegepose med brystet nedad, vi opvarmede den så juleaften og grill tilsidst, men skindet blev aldrig sprødt. Vil du vende brystet opad ? synes det nemt hænger fast i posen så.
Hej Bente, tak for spørgsmål!
Jeg steger altid med brystet opad. Men det bliver først sprødt, når jeg lægger stykkerne under grill lige før servering. Jeg kan godt genkende, at skindet kan finde på at sætte sig på posen, men det lykkes nu altid at få langt det meste med. Krydser fingre for næste gang! Kh Bodil