Følg med her:

Vil du ha' flere opskrifter i samme stil?
Du kan vælge mellem to nyhedsbreve - direkte i din indbakke. Vil du se?
Du kan vælge mellem to nyhedsbreve - direkte i din indbakke. Vil du se?
Min græskartærte er en enkel madtærte, der smager skønt af eftersommerens græskar, svampe og rødløg. Jeg bager den som galette, så den kun skal i ovnen én gang. Lidt nemmere.
Okay, i min kalender tæller august ikke som efterår, men vi har fundet masser af svampe i skoven allerede – og jeg fandt græskar i Netto. Så det blev til en enkel tærte af efterårets milde smage:
Jeg har vendt græskar og rødløg i lidt varme krydderier, der giver dybde i smagen uden at tage magten.
Hvis du justerer, kan tiderne ændre sig.
De fleste madtærter bager jeg med æg i fyldet for at give lidt fylde og holde sammen på tærten. Denne gang lod jeg mig inspirere af min tomatgalette – en slags tærte helt uden æggemasse. Jeg synes, græskarret giver en skøn smag og fugtighed i sig selv, og i stedet for at holde på fugten med æg, har jeg vendt de bagte græskarstykker i lidt majsstivelse.
Det hele fik så mozarella på toppen – for lidt cheasy må en tærte vel gerne være …
Normalt, når jeg bager madtærter, bager jeg direkte i tærteformen og skærer jeg kanten pænt af. Denne gang lagde jeg bagepapir indeni tærteformen (af metal! Forklaring følger) og foldede tærtedejen ind som på en galette. Lidt mere rustik (og lidt mindre opvask).
Du kan selvfølgelig også tærten som galette, helt uden tærteform. Bare husk, at galetter (og tærter) bliver sprødest, når du bager dem i eller på metal (også en bageplade), da metal leder varmen langt bedre end porcelæn.
Hvis du er i tærtehumør, så kig også forbi:
Få mine nyhedsbreve med - mest grønne - tips og opskrifter i din indbakke. Ganske gratis!
(Du kan altid afmelde igen)
Hej, vil man kunne fryser tærten evt inden den bliver bagt? Mvh Pia
Hej Pia, hm, det har jeg ikke prøvet. Men jeg er sikker på, du kan fryse den færdigbagt. Lad mig høre, hvis du prøver – og hvordan det går 🙂 Kh Bodil