Følg med her:

Vil du ha' flere opskrifter i samme stil?
Du kan vælge mellem to nyhedsbreve - direkte i din indbakke. Vil du se?
Du kan vælge mellem to nyhedsbreve - direkte i din indbakke. Vil du se?
Ristede kantareller i fløde - det er skovens guld i den mest lækre forklædning. Her får du vores gennemtestede opskrift på stegte kantareller.
Kantarellerne står og glimter i skovbunden fra de varme sommermåneder til langt hen i efteråret – og her står de og venter på fløde og en god grov toast.
Faktisk er det min mand, der har lært mig at finde kantareller, og han er også kokken, når de skal serveres. Men jeg har fået lov at lure hans opskrift.
Hvis du har kantareller i nærheden (eller bare i supermarkedet), er din lykke gjort. Næsten. De skal jo lige renses først … og det er lidt af en religionskrig. Børste eller vand? Med de mængder, vi finder, er børste simpelthen ude af billedet, og du kan se vores grundigt gennemprøvede fremgangsmåde til store mængder kantareller her.
Hvis du bare lige har fundet til en kantareltoast eller to, kan du gøre dem rene således:
Det er nemmest at gøre kantarellerne rene, mens de stadig er fugtige af skovbund.
Hvis du justerer, kan tiderne ændre sig.
Når du har fikset rensningen, er du næsten klar. Bare find en pande, fløde, citron, salt og peber – og en sjat cognac. Så har du en kantareller i fløde på ganske få øjeblikke. En sand himmerigsmundfuld!
Du kan selvfølgelig også give dem godt selskab af lidt timian eller ristede rødløg, hvis du synes. Rødløgene kan du riste i lidt olivenolie først. Frisk timian kan du riste sammen med kantarellerne eller bare drysse over.
Om sommeren pynter jeg også med blomster fra kornblomster. Et lille trick jeg lærte af kokken på Hotel Nor.
Hvis du selv samler dine svampe, så husk at bruge en lille kniv til at skære dem fri. Så efterlader du en rodstump, der bliver til flere kantareller næste år 🙂
Hvis du har mange kantareller, kan du selvfølgelig også putte dem i risotto. Luksusrisotto.
Eller bruge dem i en omelet om morgenen. På en pizza. I en galette. I en tærte. Med fisk. Her får du tre andre opskrifter, hvor kantarellerne får englene til at synge.
Få mine nyhedsbreve med - mest grønne - tips og opskrifter i din indbakke. Ganske gratis!
(Du kan altid afmelde igen)
Hej!
Mine indkøbte kantareller afgav ingen væde, så jeg lod dem være på panden, mens saucen blev til. Skal man virkelig ikke bruge smør? Eller er det bare på på den varme pande?? Min sovs er lidt tyk, men det smager pragtfuldt!
Tak!
Hej Thomas,
tak for spørgsmål og kommentar.
Jeg har lige forhørt mig en ekstra gang hos min kantarelekspert 🙂 Han er ikke helt entydig – nogle gange eksperimenterer vi nemlig lidt med smør. Men min konklusion er: Selv om mange bruger (til tider meget) smør, er det i min optik unødvendigt – undtagen hvis kantarellerne sætter sig fast på panden.
Når du siger, du får en lidt tyk sovs, der smager pragtfuldt – så ville jeg være lykkelig!
Håber det giver mening.
Kh Bodil