Scan for at gå til opskrift
Grønkålssalat med quinoa, nektariner og feta
Forb. tid 20 minutter min
Køletid 10 minutter min
Samlet 30 minutter min
Du skal bruge:
- 1,5 dl quinoa (rå)
- 50 g hasselnødder
- 150 g grønkål (hel)
- 1 tsk olivenolie
- 2 nektariner
- 100 g fetaost
Til en hurtig olie-eddikedressing skal du bruge:
- 1 spsk god eddike (bland fx 2 tsk æblecidereddike med 1 tsk balsamico)
- 3 spsk olie (bland fx 1,5 spsk olivenolie med 1,5 spsk rapsolie)
- ¼ tsk dijonsennep
- salt og friskkværnet peber
Kog gerne en hel pose quinoa ad gangen, når du alligevel er i gang. Så er der til andre salater eller tilbehør til din aftensmad. Du kan opbevare kogt quinoa i fryseren ved -18 grader i op til et år. Den kan dog udtørre lidt over tid, så det er altid en god idé at huske at bruge den 😊
Jeg koger 1 dl quinoa i 1,5 dl vand i ca. 13 minutter. Det kan du gange op alt efter, hvor meget quinoa du har.
Start med at koge quinoa i 13 minutter med 2,5 dl vand og lidt salt. Bred den så ud på en tallerken, så den kan køle hurtigt af. Imens: Rist hasselnødderne på en pande eller i ovnen. Skyl og afdryp grønkål. Masser den med en smule olie, og hak den.
Ryst dressingen sammen i et glas med låg. Tip: Du kan også lave en stor portion olie-eddikedressing og have til mange dage. Skær nektarinerne i tern, og vend dem sammen med quinoa, grønkål, smuldret feta og dressingen. Hak de ristede nødder groft, og drys dem over.
Servér!