Forberedelse: Du kan panere rødspætterne et par timer i forvejen og lade dem hvile på køl – så hæfter raspen bedre og du sparer tid, når du skal stege.
Skyl rødspætterne grundigt – gå dem efter indvendigt – og dup dem tørre med køkkenrulle. Vend dem i mel. Slå et æg ud i en tallerken. Hæld pankorasp ud i en anden tallerken.
Pisk ægget nogenlunde jævnt med en gaffel. Vend så hver rødspætte først i ægget, og drys med salt og peber på begge sider (det kan du gøre, inden du hiver fisken over i raspen).
Lad ægget løbe lidt af, og vend så rødspætten i pankorasp på begge sider, så den er godt dækket. Læg til side og gentag med de resterende rødspætter.
Kom smør og olivenolie på panden og varm op ved høj varme. Læg rødspætterne på og steg dem 1 min. ved høj varme, til de er gyldne. Skru ned til mellemhøj varme og steg videre – 4-6 min. på hver side. Vend dem først, når du kan se, at fiskekødet begynder at blive hvidt langs kanten.
Tip! På fiskens smalle side, mellem bug og hoved, sidder et tydeligt brystben. Når det kan rokkes fri, er fisken mør.